РОЖНЯТІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ
ТОМАШПІЛЬСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
НАКАЗ
31 серпня 2021 року с.Рожнятівка № 108
Про затвердження рішення педради
щодо організації роботи закладу
освіти в умовах карантину
Відповідно до Постанови Міністерства охорони здоров’я України від 26 серпня 2021 року №9 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв'язку поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19), рішення педагогічної ради від 31.08.2021 року №1,
НАКАЗУЮ:
1. Адміністрації закладу освіти:
1.1 Провести інструктажі для працівників закладу освіти щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції (СОVID-19), дотримання правил респіраторної гігієни та протиепідемічних заходів.
1.2 Інформувати учасників освітнього процесу з питань вакцинації, профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань та протидії поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19).
1.3 Провести повторне навчання працівників закладу освіти щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації, та здійснювати контроль за виконанням цих вимог.
1.4 Забезпечити допуск до роботи працівників закладу освіти за умови використання засобів індивідуального захисту (респіратора або захисної маски, в тому числі виготовлених самостійно) та після визначення температури.
1.5 Забезпечити необхідні умови для дотримання працівниками та здобувачами освіти правил особистої гігієни, в тому числі у санітарній кімнаті.
1.6 Не допускати до роботи працівників та здобувачів освіти, із ознаками гострого респіраторного захворювання або підвищеною температурою тіла понад37,2°С.
1.7 Забезпечити заклад освіти дезінфекційними, в тому числі антисептичними засобами для обробки рук.
1.8 Обмежити проведення масових заходів (нарад, зборів тощо) в закритих приміщеннях (окрім заходів необхідних для забезпечення функціонування закладів.
1.9 Забезпечити допуск до роботи працівників закладу освіти за умови використання засобів індивідуального захисту (респіратора або захисної маски, в тому числі виготовлених самостійно) та після визначення температури.
1.10 Забезпечити необхідні умови для дотримання працівниками та здобувачами освіти правил особистої гігієни, в тому числі у санітарній кімнаті.
1.11 Не допускати до роботи працівників та здобувачів освіти, із ознаками гострого респіраторного захворювання або підвищеною температурою тіла понад 37,2°С.
1.12 Забезпечити заклад освіти дезінфекційними, в тому числі антисептичними засобами для обробки рук.
1.13 Обмежити проведення масових заходів (нарад, зборів тощо) в закритих приміщеннях (окрім заходів необхідних для забезпечення функціонування закладів освіти - проведення педагогічних рад, конференцій трудового колективу тощо).
1.14 Санітарну кімнату закладу освіти обладнати необхідними засобами (термометрами, дезінфекційними, в тому числі антисептичними засобами для обробки рук, засобами особистої гігієни). Використання багаторазових рушників заборонити.
1.15 Розробити графік харчування здобувачів освіти.
1.16 Заборонити функціонування питних фонтанчиків на території закладу освіти. Питний режим здобувачі освіти організовують з допомогою використання індивідуальних ємностей для рідини або фасованої питної продукції.
1.17 Забезпечити раціональне використання запасних виходів із закладу освіти, використання розмітки на підлозі, що полегшує організацію двостороннього руху коридорами, виокремлення зон переміщення для різних вікових категорій здобувачів освіти.
2. Відповідальній особі Коваль Т.М.:
2.1 Здійснювати щоденну перевірку температури тіла працівників закладу освіти.
2.2 Не допускати здобувачів освіти без наявності захисної маски або респіратора, контролювати наявність масок у здобувачів освіти під час пересування по коридорах закладу (при наявності помаранчевої або жовтої зон).
2.3 Розмістити інформацію (плакати/банери) про необхідність дотримання респіраторної гігієни та етикету кашлю.
3. Класним керівникам:
3.1 Перед початком занять проводити опитування здобувачів освіти щодо їх самопочуття та наявності симптомів респіраторної хвороби.
3.2 Ізолювати хворого відповідно до алгоритму дій на випадок підозри та надзвичайної ситуації, пов’язаної з реєстрацією випадків захворювання на коронавірусну хворобу (COVID-19) серед здобувачів освіти.
3.3 Вхід до приміщення закладу дозволити при наявності захисної маски або респіратора. Захисні маски можуть не використовуватися під час проведення занять у навчальних приміщеннях. Під час пересування приміщеннями закладу освіти використання захисних масок є обов'язковими.
3.4 Для здобувачів освіти 1-4 класів вхід та пересування приміщеннями закладу освіти дозволяється без використання захисної маски або респіратора.
3.5 Пересування здобувачів освіти між навчальними кабінетами мінімізувати, зокрема, шляхом проведення занять впродовж дня для одного і того ж класу, в одному і тому самому кабінеті.
3.6 За сприятливих погодних умов проводити заняття з окремих предметів на відкритому повітрі.
3.7 Після кожного навчального заняття проводити провітрювання класної кімнати не менше 10 хвилин. При провітрюванні слід забезпечити безпеку дітей шляхом встановлення замків та фізичних обмежувачів на вікна.
4. Завідуючому господарством Гончаруку С.М.:
4.1 Організувати централізований збір та утилізацію використаних засобів індивідуального захисту (захисні маски, респіратори, гумові рукавички, захисні щитки), паперових серветок в окремі урни (пластикові), з кришками та поліетиленовими пакетами.
4.2 Контейнери встановити у коридорі та санвузлі.
4.3 Поліетиленові пакети з контейнерів, у яких зібрано використані засоби індивідуального захисту (захисні маски, респіратори, гумові рукавички, захисні щитки), необхідно щільно зав'язувати ( використовуючи додатковий пакет для надійності зберігання використаних засобів індивідуального захисту) та нанести маркування («використані засоби індивідуального захисту»);
5. Працівникам харчоблоку Костюк О.М., Слободянюк Л.Г.:
5.1 Використовувати індивідуальний захист із розрахунку захисна маска на 3 години роботи та одноразові рукавички. Засоби індивідуального захисту мають бути в наявності із розрахунку на 5 робочих днів, у т.ч. на 1 робочу зміну - безпосередньо на робочому місці працівника.
5.2 Після кожного зняття засобів індивідуального захисту (захисних масок, одноразових рукавичок) перед одяганням чистих засобів індивідуального захисту, працівник повинен ретельно вимити руки з милом або обробити антисептичним засобом.
5.3 Видавати страви, необхідно з дотриманням засобів індивідуального захисту: захисна маска або респіратор, одноразові рукавички.
5.4 Дотримуватися правил особистої гігієни - рукомийники, мило рідке, паперові рушники, антисептичні засоби для обробки рук, тощо.
5.5 При організації харчування необхідно забезпечити відстань між столами не менше 1,5 м та розміщення за столом не більше 4-х осіб.
6. Обслуговуючому персоналу:
6.1 Чітко дотримуватися санітарних та проти епідеміологічних заходів (постійно використовувати маски, змінювати їх, проводити дезінфекцію рук).
6.2 Проводити щоденно дезінфекцію приміщень закладу. Особливу увагу приділяти обробці високо контактних поверхонь (ті поверхні, до яких найчастіше торкаються руками: ручки дверей з двох сторін, робочі столи, клавіатури комп’ютерів, пульти, поручні, крани тощо).
6.3 Обробку поверхонь потрібно здійснювати при відсутності дітей та за умови провітрювання приміщень.
6.4 Проводити вологе прибирання що дві години.
6.5 Прибирати (щогодинно) туалетні кімнати із застосуванням дезінфіку-ючих розчинів.
6.6 Прибирання приміщень проводити в побутових захисних рукавичках. Допускається багаторазове використання таких рукавичок за умови їх непошкодженої структури.
6.7 Прибиральний інвентар повинен мати чітке маркування відповідно до зони, яку ним прибирають.
6.8 Після завершення прибирання весь інвентар варто продезінфікувати.
6.9 Контейнери із використаними засобами індивідуального захисту, запаси дезінфікуючих засобів та засобів для прибирання розміщувати у місцях, недоступних для дітей.
6.10 Провітрювати приміщення щоперерви не менше 10 хв.
7. Відповідальність за організацію та виконання протиепідемічних заходів залишаю за собою.
Керівник закладу освіти Г.І.Свентух
Алгоритм дій при виявленні ознак COVID-19
у здобувачів освіти
та працівників закладу освіти
І. Дії в разі виявлення в здобувача освіти ознак гострого респіраторного захворювання:
1. У разі виявлення в здобувача освіти ознак гострого респіраторного захворювання, до приїзду батьків або інших законних представників дитини здобувач освіти перебуває у масці постійно до вирішення питання щодо спрямування його додому чи до закладу охорони здоров’я.
2. До ухвалення відповідного рішення необхідно спрямувати здобувача освіти до санітарної кімнати у супроводі працівника закладу освіти (далі- уповноважена особа), та невідкладно поінформувати батьків (інших законних представників). Переконатися в тому, що батьки здобувача освіти знають, як зв’язатися з уповноваженою особою. Ця особа має бути забезпечена стандартними засобами захисту, а також повинна дотримуватися заходів безпеки під час догляду за особою з підозрою на COVID-19: носити маску й дотримуватися необхідної дистанції.
У разі, якщо дитина налякана й болісно переживає власний стан, уповноважена особа має заспокоїти дитину й залишатися з нею в окремому приміщенні, що добре провітрюється, не знімати маску й дотримуватися дистанції.
3. Уповноважена особа має надіслати екстрене повідомлення форми 058/о про підозру на інфекційне захворювання до лабораторного центру (відповідного підрозділу).
4. Уповноважена особа закладу реєструє випадок в журналі реєстрації форми О6О/о.
5. Уповноважена особа телефонує батькам та сімейному лікарю, викликає (за потреби) швидку допомогу, після прибуття батьків відправляє з ними дитину додому. За наявності показань для госпіталізації швидка медична допомога доставляє дитину до стаціонару.
6. Сімейний лікар або уповноважена особа співпрацює з епідеміологами лабораторного центру під час епідеміологічного розслідування й допомагає їм визначити коло контактних осіб:
- які були разом в одному приміщенні (класі);
- які контактували в побуті.
7. Ніхто з працівників закладу освіти, зокрема й сімейний лікар чи уповноважена особа, які опікуються підозрілим або підтвердженим випадком COVID-19, не має права розголошувати імені хворого або того,
у кого підозрюють COVID-19, задля збереження лікарської таємниці. Обов’язок закладу освіти – запобігати булінгу та стигматизації у зв’язку з COVID-19.
ІІ. Дії в разі отримання позитивного тесту на SARS-CoV2 у здобувача освіти:
У разі отримання позитивного результату тестування на SARS-CoV2 здобувача освіти необхідно:
- спрямувати додому на самоізоляцію контактних осіб (клас), (згідно з Додатком 2 до Стандартів медичної допомоги “Коронавірусна хвороба (COVID-19)”) на 14 днів;
- забезпечити позачергове проведення дезінфекції та генеральне прибирання приміщення закладу освіти, класу тощо;
- для класу, який перебуває на самоізоляції, організувати освітній процес за допомогою технологій дистанційного навчання;
- якщо захворювання на COVID-19 підтвердилося і в контактних осіб, керівник закладу освіти ухвалює рішення про організацію освітнього процесу за допомогою технологій дистанційного навчання для кількох класів або закладу освіти залежно від наявності підтверджених випадків в одному чи кількох класах;
- уповноважена особа має співпрацювати з епідеміологами лабораторного центру під час епідеміологічного розслідування.
ІІІ. Якщо на COVID-19 захворів учитель, інший працівник закладу освіти необхідно:
1. Працівники закладу освіти, які перебували в контакті з особами, в яких лабораторно підтверджено захворювання на COVID-19, не виходять на роботу та невідкладно звертаються по медичну допомогу.
2. Якщо температура, кашель, нежить у працівника закладу освіти з’явилися під час роботи, він має невідкладно залишити заклад освіти і звернутися до закладу охорони здоров’я по медичну допомогу; якщо ж у нього виникли такі небезпечні симптоми як задишка, частий сухий кашель, біль у грудній клітці, температура, яку складно знизити, виражена блідість чи синюшність шкіри, повторне блювання, необхідно викликати екстрену допомогу, попередивши медиків, що є підозра на COVID-19.
У приміщенні, де перебував хворий учитель / працівник, слід провести поза розкладом провітрювання та дезінфекцію поверхонь.
ІV. Інформування учасників освітнього процесу про випадок COVID-19 у закладі освіти:
1. Переконайтеся, що працівникам закладу освіти та батькам школярів відомо, що ніхто не має відвідувати заклад освіти, якщо в нього / неї температура, кашель, нежить. Переконайтеся, що вони розуміють, що мають залишатися вдома, якщо контактували з хворим.
2. Попросіть, у разі підозри, контакту чи хвороби на COVID-19 вчителів та працівників закладу освіти й батьків здобувачів освіти повідомляти про це адміністрацію.
3. Нагадуйте працівникам закладу освіти та батькам здобувачів освіти про особливу небезпеку COVID-19 та необхідність дотримуватися дистанції, регулярно мити руки, уникати скупчення людей, провітрювати приміщення.
4. Пояснюйте, як можна зменшити стрес: більше спілкуватися з рідними телефоном або онлайн, займатися улюбленими справами.
5. Порадьте батькам, як зробити родинне помешкання безпечнішим для дорослих та дітей (регулярно дезінфікувати поверхні й провітрювати приміщення).
Закликайте звертатися до сімейного лікаря телефоном у разі появи небезпечних симптомів.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», на виконання пункту 17 постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 641 «Про встановлення карантину та з запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», Постанови Міністерства охорони здоров’я України від 22 серпня 2020 року «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв'язку поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19), рішення педагогічної ради від 28.08.2020 року №1
Протокол для керівника закладу освіти
1. Збільшити вільний простір в навчальних приміщеннях (прибирання зайвих меблів, килимів, м’яких іграшок тощо).
2. Виокремити приміщення для тимчасового перебування учасників освітньо-го процесу у випадку виявлення в них симптомів гострого респіраторного захворювання та/або підвищеної температури.
3. Забезпечити заклад освіти та працівників засобами дезінфекції та контей-нерами для використаних засобів індивідуального захисту тощо.
4. Впровадити заходи щодо застосовування практики соціального дистанціювання та уникнення скупчення, спрямованих на мінімізацію контактування з іншими особами: відкрити декілька входів до приміщення, використовувати розмітки на підлозі, що полегшує організацію двостороннього - руху коридорами.
5. Закріпити за класами певні навчальні кабінети для мінімізації пересування здобувачів освіти у приміщеннях закладу освіти.
6. Дотримуватися питного режиму учасникам освітнього процесу за допомогою використання індивідуальних ємностей для рідини або фасованої питної продукції.
7. Розробити графік харчування здобувачів освіти з метою забезпечення фізичної дистанції дітей 1 метр.
8. Заборонити організацію харчування шляхом самообслуговування.
9. Видати наказ щодо тимчасового порядку організації освітнього процесу в закладі освіти.
10. Призначити відповідальних осіб за виконання усіх заходів необхідних для функціонування закладу в умовах послаблення карантину.
11. За сприятливих погодних умов забезпечувати проведення занять на відкритому повітрі.
12. Провести інструктажі для всіх працівників закладу з метою освоєння та володіння усіма необхідними навиками щодо запобігання розповсюдження інфекції та визначити конкретні обов’язки та вимоги до роботи кожного.
13. Перевірити стан готовності приміщень: санітарної кімнати, туалетних кімнат, харчоблоку, їдальні, виробничих майстерень, спортивної зали (спортивного майданчика) тощо.
14. Забезпечити переформатування розміщення меблів у класах таким чином, щоб забезпечити максимальне фізичне дистанціювання.
15. Забезпечити провітрювання приміщень впродовж не менше 10 хвилин, забезпечивши безпеку дітей шляхом встановлення замків та фізичних обмежувачів на вікна.
16. Забезпечити наявність у кожному приміщенні графіку прибирань.
17. Проводити щоденне опитування працівників закладу освіти перед початком робочого дня.
18. Завести журнал термометрії персоналу для контролю виконання.
19. Організувати систему щоденного контролю за станом здоров’я усіх працівників та здобувачів освіти.
20. Організувати централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та поліетиленовими пакетами, з подальшою утилізацією згідно з укладеними угодами на вивіз твердих побутових відходів.
21. Проводити навчання працівників щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації, контроль за виконанням цих вимог.
22. Забезпечити необхідні умови для дотриманням працівниками правил особистої гігієни (рукомийники, мило рідке, паперові рушники, , антисептичні засоби для обробки рук тощо).
23. У разі виявлення працівника з підвищеною температурою тіла понад 37,2 оС або із ознаками ГРЗ, такий працівник не допускається до роботи з рекомендаціями звернутись за медичною допомогою до сімейного лікаря.
24. У разі підтвердження випадку коронавірусної хвороби COVID-19 в одного із здобувачів освіти класу, всі інші здобувачі освіти відповідного класу або групи визнаються такими, що потребують самоізоляції.
25. Після вилучення особи з симптомами інфекційної хвороби в приміщенні, де перебувала така особа, проводиться провітрювання поза графіком та дезінфек-ція висококонтактних поверхонь.
26. Обмежити проведення масових заходів (нарад, зборів тощо) в закритих приміщеннях (окрім заходів необхідних для забезпечення функціонування закладів освіти - проведення педагогічних рад, конкурсних комісій, конференцій трудового колективу тощо з дотриманням протиепідемічних норм).
27. Забезпечити санітарну кімнату закладу необхідними засобами та обладнанням ( термометрами, дезінфекційними, в тому числі антисептичними засобами для обробки рук, засобами особистої гігієни та індивідуального захисту).
28. Розмістити інформацію (плакатів/банерів) про необхідність дотримання респіраторної гігієни та етикету кашлю.
Протокол для працівників закладу освіти
1. Прийом здобувачів у заклад освіти здійснюється відповідно до графіку початку занять та маршруту руху, затвердженого керівником закладу освіти.
2. Дозволити вхід до приміщень закладу здобувачів освіти при наявності захисної маски або респіратора.
3. Здійснювати моніторинг використання захисних масок або респіраторів здобувачами освіти 5-11 класів під час пересування приміщеннями закладу.
4. Дозволити здобувачам освіти 1-4 класів вхід та пересування приміще-ннями закладу освіти без використання захисної маски або респіратора.
5. Обов’язково використовувати захисні маски або щитки під час робочого дня.
6. Використовувати та дезінфікувати захисний щиток відповідно до інструкції виробника.
7. Заборонити батькам та стороннім особам заходити в приміщення закладу, окрім осіб, які супроводжують дітей з особливими освітніми потребами.
8. Використовувати розмітку на підлозі, що полегшує організацію двостороннього руху коридорами, виокремлення зон переміщення для різних вікових категорій здобувачів освіти тощо.
9. За сприятливих погодних умов забезпечувати проведення перерв та занять на відкритому повітрі (пленерні уроки тощо).
10. Здійснювати моніторинг стану здоров’я здобувачів освіти шляхом опитування щодо їх самопочуття, а також організації регулярної комунікації з батьками для з’ясування стану здоров’я дітей.
11. При найменших ознаках респіраторних захворювань дитина в заклад освіти не допускається.
12. Працівник закладу, у якого є симптоми ГРЗ або підвищена температура тіла понад 37,2 оС не допускається до роботи, про їх наяв-ність повинен терміново повідомити керівника, залишити територію закладу, самоізолюватися, звернутися до сімейного лікаря.
13. При найменших ознаках нездужання здобувача освіти впродовж дня, необхідно ізолювати його і негайно повідомити батьків, які зобов'язані забрати дитину.
14. Після вилучення особи з симптомами інфекційної хвороби в приміщенні, де перебувала така особа, проводиться провітрювання поза графіком та дезінфекція висококонтактних поверхонь.
15. Проводити додаткові бесіди та заняття, які б доносили дітям важливість індивідуальних заходів профілактики та фізичного дистанціювання.
Протокол для працівників харчоблоку
1. Чітко дотримуватися санітарних та протиепідеміологічних заходів (постійно використовувати маски або респіратори, захисні окуляри або захисні щитки халати та рукавички, змінювати їх, проводити дезінфекцію рук.
2. Здійснювати харчування здобувачів освіти відповідно до затвердженого графіку.
3. Не дозволяється організація мультипрофільного харчування за типом шведського столу та/або шляхом самообслуговування.
4. Працівник їдальні, який видає страви, повинен одягати захисну маску так, щоб були покриті ніс та рот, одноразові рукавички та регулярно їх змінювати відповідно до процесів роботи.
5. Дотримуватися правил особистої гігієни: після кожного зняття засобів індивідуального захисту (захисних масок, одноразових рукавичок) перед одяганням чистих засобів індивідуального захисту працівник повинен ретельно вимити руки з милом або обробити антисептичним засобом.
6. Здійснювати дезінфекцію приміщення, обов’язкове провітрювання, одночасно відчиняючи двері та вікна впродовж 30 хвилин.
7. Усі продукти, які постачаються в оригінальній герметичній упаковці (молоко, молочно-кислі продукти, соки, консерви, олія тощо), промивати під проточною водою, просушувати та укладати на зберігання в коморі.
8. Систематично проводити термічну обробку посуду та столових приборів
Протокол для технічних працівників закладу освіти
1. Чітко дотримуватися санітарних та протиепідеміологічних заходів (постійно використовувати маски, змінювати їх, проводити дезінфекцію рук).
2. Проводити щоденно дезінфекцію приміщень закладу. Особливу увагу приділяти обробці висококонтактних поверхонь (ті поверхні, до яких найчастіше торкаються руками: ручки дверей з двох сторін, робочі столи, клавіатури комп’ютерів, пульти, поручні, крани тощо).
3. Обробку поверхонь потрібно здійснювати при відсутності дітей та за умови провітрювання приміщень.
4. Дезінфекційні розчини повинні готуватись в спеціально відведеній кімнаті, в якій є можливість проводити провітрювання для зменшення кількості випаровування. Доступ до кімнати має бути обмежений для персоналу та заборонений для дітей.
5. Проводити вологе прибирання що дві години.
6. Прибирати (щогодинно) туалетні кімнати із застосуванням дезінфікуючих розчинів.
7. Прибирання приміщень проводити в побутових захисних рукавичках. Допускається багаторазове використання таких рукавичок за умови їх непошкодженої структури.
8. Прибиральний інвентар повинен мати чітке маркування відповідно до зони, яку ним прибирають.
9. Після завершення прибирання весь інвентар варто продезінфікувати.
10. Контейнери із використаними засобами індивідуального захисту, запаси дезінфікуючих засобів та засобів для прибирання розміщувати у місцях, недоступних для дітей.
11. Провітрювати приміщення щоперерви не менше 10 хв.
12. Розробити погодинний графік провітрювання приміщень.
13. Після вилучення особи з симптомами інфекційної хвороби в приміщенні, де перебувала така особа, провести провітрювання поза графіком та дезінфекцію висококонтактних поверхонь.
Протокол для батьків здобувачів освіти
1. Кожного ранку перед приходом до закладу освіти виконувати замір температури тіла дитини і перевіряти наявність респіраторних симптомів.
2. Інформувати класного керівника про підвищення температури (більше 37,2 оС) та погіршення самопочуття дитини до початку занять. У випадку підвищеної температури, забезпечити перебування дитини вдома.
3. Для батьків вхід у приміщення закладу освіти заборонений, окрім осіб, що супроводжують дітей з особливими освітніми потребами, які при вході повинні одягати бахіли.
4. Батьки та супроводжуючі особи повинні одягати респіратор або захисну маску так, щоб були покриті ніс та рот, бахіли.
5. Забезпечити дітей засобами індивідуального захисту (масками, респіра-торами), крім здобувачів освіти 1-4 класів.
6. Забезпечити дітей змінним взуттям.
7. Допуск здобувачів освіти у заклад освіти здійснюється відповідно до графіку початку занять та маршруту руху, затвердженого керівником закладу.
8. При найменших ознаках нездужання упродовж дня, дитина відразу ізольовується і батьки зобов'язані негайно її забрати.
9. У разі підтвердження випадку коронавірусної хвороби COVID-19 у дитини, батьки повинні створити умови для її самоізоляції та вжити заходів, передбачених галузевими стандартами в сфері охорони здоров’я.
10. У разі підтвердження випадку коронавірусної хвороби COVID-19 в одного із здобувачів освіти класу, батьки повинні створити умови для самоізоляції дитини та звернутись до сімейного лікаря.
11. Всі питання щодо організації освітнього процесу з’ясовувати засобами електронного зв’язку.